Noc Muzeów "Historia jest Kobietą "

Hasło przewodnie tegorocznej Nocy Muzeów w Elblągu brzmiało "Historia jest kobietą"– wiąże się z obchodzoną w tym roku setną rocznicą pierwszych w Polsce wyborów parlamentarnych, w których kobiety mogły brać udział realizując bierne i czynne prawa wyborcze.

Jedną z atrakcji tego wydarzenia były rzemiosła dawne. 
 W piwnicy odnowionego budynku Gimnazjum do rozmowy zapraszały cztery kobiety: Mira Stankiewicz (dziennikarka Radia Olsztyn), Agnieszka Kopczyńska (autorka książki "Elblążanki"), Maria Makowska – Franceson (aktorka elbląskiego teatru), Dominika Lewicka – Klucznik (animatorka i filolożką, współtwórczynią środowiska literackiego Elbląga).
Można  było obejrzeć pokazy walk rycerskich oraz nową ekspozycję opartą na wspomnieniach Margarete Wernick – dawnej mieszkanki Elbląga, posłuchać ludowego zespołu "Sasanki" z Suchacza i pooglądać rzemiosło przez nie prezentowane. W budynku Gimnazjum odsłonięto także pewną szczególną tablicę, która teraz znajduje się tuż przy wejściu. Widnieje na niej płasorzeźba Mikołaja Kopernika oraz napis: "W 500-ną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, dla upamiętnienia jego pobytu w Elblągu, w tym zabytkowym budynku dawnego gimnazjum otwarto muzeum w 1973 r.".