Próbna Ewakuacja...

Jak co roku w naszej placówce w miesiącu październiku odbyła się próbna ewakuacja. O godzinie 17:00 zabrzmiał sygnał alarmujący o zagrożeniu przeciw pożarowym. Wszyscy wychowankowie, wychowawcy oraz pracownicy pospiesznie opuścili bursę udając się na miejsce zbiórki. Działania tego typu mają przygotować całą społeczność bursową na wypadek prawdziwego zagrożenia.

Ogrody Pokazowe & Motylarnia...

W ramach projektu "ECO- BURSA" sfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie nasza młodzież uczestniczyła w wycieczce do Marcinkowa, gdzie mieszczą się jedyne w rejonie Warmii i Mazur Ogrody Pokazowe, w których prezentowane są różnorodne formy ogrodów. 14 wnętrz ogrodowych podzielone jest tematycznie; ogród śródziemnomorski, ogród zakochanych, różanka, ogród biały, ogród meksykański, ogród na dachu (...). Dodatkowo mieści się tam motylarnia, gdzie wychowankowie m.in. mieli możliwość poznania cyklu rozwojowego motyli. Ogrody Pokazowe & Motylarnia, to doskonałe miejsce na odpoczynek, wycieczkę, czy spacer.

Zaburzenia Żywienia...

... skąd przychodzą i dokąd prowadzą? Takiej tematyce poświęcony był tydzień w bursie. Zajęcia miały na celu uświadomienie wychowanek, iż zachowania zagrażające zdrowiu mogą odgrywać szczególną rolę w życiu. Zaprezentowano projekcję filmu dokumentalnego "Anoreksja i Bulimia- Śmiertelna Pułapka", który poprzedzony został gazetką ścienną...

3 Dni Przeciwko Przemocy

Pod takim hasłem nasza placówka rozpoczęła uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Bez Przemocy. Wychowankowie bursy mieli okazję uczestniczyć w cyklu zajęć tematyczno- edukacyjnych na temat Prawnej ochrony dóbr osobistych człowieka.

Czytaj więcej

Gala Ośmiu Wspaniałych...

osmiu_wspanialych

"Bogatym nie jest ten, kto posiada,
ale ten, kto rozdaje,
kto zdolny jest dawać".
Jan Paweł II

W dniu 26 maja odbyła się Gala XVII Samorządowego Konkursu "Ośmiu Wspaniałych". Poznaliśmy ośmiu niezwykłych, bezinteresownych nastolatków. Już od 17 lat najaktywniejsi wolontariusze nagradzani są w konkursie. Nie ma tutaj pierwszego, drugiego, czy dalszych miejsc. Wszyscy traktowani są równo przez wyjątkową wrażliwość na drugiego człowieka oraz aktywność w podejmowaniu służby na rzecz środowiska i społeczeństwa. Wśród ośmiu wspaniałych znalazła się nasza wychowanka Aleksandra Przekopowicz, która z dużym zaangażowaniem przewodniczy kołu wolontariatu "Otwarta Dłoń" w naszej placówce. Gratulujemy wszystkim laureatom i zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z uroczystości: http://www.bursa4.elblag.pl/multimedia/filmy.html 

Dzień Kobiet...

Wychowankowie naszej bursy nie zapomnieli o Dniu Kobiet. Młodzieżowa Rada Bursy przy współpracy z opiekunem, panią Katarzyną Dudek przygotowała program artystyczny, gdzie w humorystyczny sposób ukazany został wizerunek kobiety współczesnej. Nie zabrakło wspólnych śpiewów oraz śmiechu. Po przedstawieniu płeć męska symbolicznie wręczyła kobietom tulipany.

Otrzęsiny klas I- WESELE

Pierwszoroczni wychowankowie bursy mieli okazję wzięcia udziału w corocznych otrzęsinach. Tym razem hasłem przewodnim było wesele. Młodzieżowa Rada Bursy wraz z opiekunem- Panią Katarzyną Dudek, przygotowała konkurencje dla nowych mieszkańców. Wychowankowie zadbali o dekoracje i klimat weselny. Jak na prawdziwe wesele przystało, nie zabrakło na nim pary młodej. Całej ceremonii przewodził ksiądz Wojciech. Imprezie towarzyszyło dużo humoru oraz pozytywnej energii...

Mamy tytuł Bezpiecznej Szkoły!!!

Od września 2014 do kwietnia 2015 nasza bursa uczestniczyła w Ogólnopolskim Konkursie "Bezpieczna Szkoła- Bezpieczny Uczeń". Hasło przewodnie konkursu: "Prawo, Przyjaźń, Tolerancja". Celem konkursu było spopularyzowanie wśród wychowanków podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, poszanowania praw jednostki, przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach, a przede wszystkim podniesieniu poziomu bezpieczeństwa wychowanków w bursie. Jury konkursu wysoko oceniło efektywność wykonanych przez nas zadań i w kwietniu przyznało nam "CERTYFIKAT BEZPIECZNEJ SZKOŁY 2015". Bez wątpienia udział w konkursie był ważnym wydarzeniem w życiu społeczności bursowej. Prowadzone działania spowodowały chęć kontynuacji działań w tym zakresie.

Apel Podsumowujący I semestr nauki...

24 lutego bieżącego roku odbył się apel podsumowujący I semestr nauki, podczas którego pani Dyrektor wraz z wychowawcami poszczególnych grup dokonała zestawienia osiągnięć podopiecznych. Wyróżnieni zostali wychowankowie z najwyższą średnią ocen. Doceniono również młodzież, która aktywnie udziela się w akcjach wolontarystycznych. Liczne nagrody rozdano aktywistom angażującym się w pracę na rzecz bursy. Zwieńczeniem apelu było ogłoszenie wyników konkursów; fotograficznego, ortograficznego, literackiego. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Wieczorek poświęcony pamięci Jana Pawła II

Wieczorek poświęcony osobie Jana Pawła II- Jego życiu i twórczości, został przygotowany przez młodzież naszej bursy w ramach działalności Sekcji Aktywności Własnej, której opiekunem jest pani Anna Karatkiewicz. Postać Jana Pawła II została przybliżona poprzez fragmenty z Jego życia. Prezentacja przypomniała nam najważniejsze wydarzenia dotyczące Karola Wojtyły. Towarzyszyła jej prześliczna oprawa muzyczna oraz nastrojowa scenografia.

 

"Świat Stoi Przed Wami Otworem"...

...Powyższe słowa stały się mottem przewodnim pożegnania tegorocznych wychowanków. Bursę Szkolną nr 4 opuściło kolejne pokolenie maturzystów. Tradycyjnie młodzież przygotowała krótki, ale jakże zabawny program artystyczny. Następnie absolwenci zostali obdarowani symbolicznymi upominkami oraz czapkami abiturienta, po czym wspólnie z Panią dyrektor i wychowawcami pozowali do pamiątkowego zdjęcia.

Czytaj więcej

"Zostań Mistrzem Ortografii", czyli dyktando bursowe...

"Źle mówić lub pisać,

to znaczy krzywdzić swoją mową wszystkich,

którzy ją budowali"

                 J. Korczak

W dniu 18.02.2015, młodzież bursy walczyła o tytuł "Bursowego Mistrza Ortografii". Uczestnicy podczas dyktanda musieli zmierzyć się z trudnym i podchwytliwym tekstem.

Czytaj więcej

Wybory Młodzieżowej Rady Bursy

Dnia 7.10.2014r. Odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Bursy. Frekwencja wynosiła więcej niż 70%- na 131 osób uprawnionych, swój głos oddało 101 osób oraz 7 wychowawców. Specjalnie powołana komisja wyborcza sprawowała nadzór nad prawidłowym przebiegiem głosowania, w skład której weszli: Wychowawca P. Magdalena Janczuk, Aleksandra Przekopowicz, Aleksandra Witkowska, Angelika Franczak, Aleksandra Klym oraz Alicja Czerepko. Mieszkańcy bursy oddawali głosy na kandydatów, których nazwiska figurowały na karcie wyborczej. Wyniki były znane jeszcze tego samego dnia, po podliczeniu wszystkich głosów. Przewodniczącym MRB została Daria Gruchała, zastępcą przewodniczącego MRB został Wojciech Knap, a sekretarzem wybrano Edytę Wituk. Opiekunem MRB została P. Katarzyna Dudek. Gratutlujemy zwycięstwa w wyborach oraz życzymy owocnej pracy na najbliższy rok szkolny!!!

Z wizytą w Areszcie Śledczym...

W ramach projektu pod nazwą "Więzienie- Stracony czas", zorganizowanego przez elbląską Policję oraz Służby Więzienne, wychowankowie naszej bursy mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć jak wygląda Areszt Śledczy od środka.

Czytaj więcej

Walentynki "Miłość od święta"

W tym roku walentynkowy tydzień w naszej bursie odbył się pod hasłem: "Miłość Od Święta". W dniu 11 Lutego zorganizowany został wieczorny seans filmowy, gdzie dziewczęta miały okazję obejrzeć trzy projekcje komedii romantycznych. Nie zabrakło corocznej poczty walentynkowej, za pomocą której bursowicze przekazywali sobie wyznania sympatii. Uzupełnieniem całego tygodnia był kiermasz, gdzie młodzież jak i wychowawcy mogli nabyć za symboliczną złotówkę walentynkowe ciasteczka. Wieczorem- idąc tradycją wychowankowie, przy współpracy wychowawców zorganizowali  karaoke miłosnych piosenek. Wspólne śpiewanie trwałoby do rana, gdyby nie zbliżająca się cisza nocna... Cały tydzień wywołał wiele pozytywnych emocji.

Integracyjne Dni Sportu!

Wychowankowie naszej bursy aktywnie spędzili czas 1 i 2 października 2014r. Odbyły się Integracyjne Dni Sportu zorganizowane w szczególności dla pierwszorocznych wychowanków. Współzawodnictwo sportowe przeplatało się z dobrą zabawą, śmiechem i dopingiem kibiców. Grą, która najbardziej przypadła do gustu wychowankom okazał się przysłowiowy "zbijak". Podczas zawodów młodzież mogła sprawdzić swoje umiejętności przy turnieju w kosza, grupowym odbijaniu piłki siatkowej, przeciąganiu liny, jak również w drużynowej sztafecie. Zaraz po rozgrywkach miała miejsce projekcja filmu dokumentalnego "Wojna z dopingiem". Następnym punktem programu był profesjonalny pokaz walk bokserskich z udziałem naszych wychowanków: Tomasza Brzoskowskiego oraz Piotra Staranowicza. Kończącą częścią dni sportu była dyskoteka integracyjna. Po raz kolejny nasi wychowankowie udowodnili, że na co dzień reprezentują postawę prozdrowotną!

Świadectwo Osób Uzależnionych...

26.03.2015 odbyło się spotkanie wychowanków z osobami uzależnionymi od alkoholu i hazardu. Goście głosząc świadectwo swoich uzależnień opowiadali młodzieży przebieg choroby. Spotkanie okazało się niezwykle cenne, gdyż zaproszeni uświadomili naszych podopiecznych, że mimo dożywotniej abstynencji uzależnionym pozostaje się przez całe życie...

Wigilia 2014...

Wieczór wigilijny w tradycji polskiej jest najbardziej uroczystym i wzruszającym wieczorem roku. Zanim jednak nasi wychowankowie przeżyją ten dzień w rodzinnym gronie, jak co roku organizują Wigilię w bursie. 17.12.2014 młodzież, przy współpracy z P. Anną Karatkiewicz, przygotowała program artystyczny na tę okoliczność. Piękna scenografia, oprawa muzyczna oraz kolorowe stroje podkreśliły świąteczny nastrój. Tegoroczne przedstawienie niosło ze sobą przesłanie, jak ważna powinna być dla nas obecność drugiego człowieka oraz rodzinne ciepło. Po przedstawieniu głos zabrała Pani Dyrektor składając wszystkim świąteczne życzenia, aby wszyscy spędzili ten czas w radości, zdrowiu i miłości, a 2015 rok niech będzie czasem pokoju oraz spełnienia marzeń!!!

Czytaj więcej

" Zamów ładną pogodę i wybierz się na spacer..."

W ramach bursowego projektu "Ile piękna w naszym mieście- Elbląg i okolice",  wychowankowie naszej bursy wybrali się na spacer uliczkami Starego Miasta wraz z przewodnikiem- P. Reginą Czymbor. Na początek młodzież odwiedziła elbląskie muzeum, gdzie miała okazję zobaczyć wystawę "Świadectwa. Historia w twarzach- twarze historii", opartą również na cyklu nagrań filmowych.

Czytaj więcej

"Czas Na Słowo..."

"Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy..."- powyższe słowa stanowiły motyw przewodni wieczorku poetyckiego poświęconego poezji Wisławy Szymborskiej. Dziewczęta prezentowały wiersze poetki w miłej i ciepłej atmosferze. Nie tylko recytacja wypełniła nasze spotkanie. Specjalnie przygotowana została prezentacja ukazująca fotografie z życia autorki, która stworzyła całościowy portret poetki...

Andrzejki 2014!

Idąc tradycją...Młodzieżowa Rada Bursy wraz z opiekunem p. Katarzyną Dudek zorganizowali Wybory Miss i Mistera Bursy. Kandydaci mieli za zadanie zaprezentować siebie, odpowiedzieć na kilka pytań oraz stworzyć i przedstawić swoją kreację. Urozmaiceniem andrzejkowego wieczoru były wróżby i poczęstunek oraz pokaz ogni zaprezentowany przez naszych wychowanków. Zakończeniem wszystkich atrakcji była dyskoteka.

Musical "Na skrzydłach pasji"...

Na deskach Teatru im. Aleksandra Sewruka odbył się musical, pt. "Na skrzydłach pasji". Miało to miejsce we wtorek 10.09.2014r. Wychowankowie bursy z chęcią poszli na spektakl, tym bardziej, że mogli zobaczyć na nim jednego ze swoich bursowych kolegów- Michała Pamfila.

Czytaj więcej

Niepełnosprawni wśród nas...

10 marca- w ramach Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych odbyły się zajęcia tematyczne dotyczące postaw akceptujących takie osoby. Celem spotkania było poszerzenie wiedzy z zakresu tematyki niepełnosprawności oraz rozwijanie dojrzałości społecznej. Wychowankowie chętnie i aktywnie brali udział w zajęciach. Po spotkaniu zaprezentowano projekcję filmu pt., "Cyrk Motyli".

Pokaz Pierwszej Pomocy Przedmedycznej...

20 Listopada w naszej bursie odbyły się warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przy udziale p. Pawła Nowickiego, współpracującego z elbląskim PCK. Zajęcia miały charakter praktyczny, a młodzież mogła wykazać się dotychczasową wiedzą i umiejętnościami. Wychowankowie chętnie i aktywnie uczestniczyli w zajęciach.