„Katyń… ocalić od zapomnienia”.

W dniu 8 kwietnia pani Dyrektor wraz z młodzieżą uczestniczyła w Wojewódzkich Obchodach Pamięci o Bohaterach Katynia i innych miejsc kaźni Polaków w ramach projektu „Katyń… ocalić od zapomnienia” pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego.

Podczas uroczystości nasza placówka otrzymała certyfikat zaświadczający o przyjęciu obowiązku uhonorowania ofiary Zbrodni Katynskiej poprzez posadzenie Dębu Pamięci. Nasz dąb dedykowany jest kapitanowi Józefowi Antoniakowi s. Wojciecha urodzonemu w 1894 roku w Szczerzecu. Obchody zorganizowane były przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Olsztynie oraz Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Olsztynie.

W dniu 10 kwietnia odbyła się w bursie uroczystość patriotyczna w ramach realizacji ogólnopolskiego projektu „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Przedstawiona została krótka fotorelacja z Wojewódzkich Obchodów Pamięci o Bohaterach Katynia, która to uroczystość odbyła się w Olsztynie. Młodzież przygotowała montaż słowno-muzyczny wraz z prezentacją multimedialną. Przypomniane zostały losy tysięcy polskich oficerów zamordowanych przez NKWD, a w szczególności życiorys kapitana Józefa Antoniaka urodzonego w 1894 roku w Szczerzecu.

Program artystyczny wzbogaciła piosenka Kingi Szarag  „Dziś idę walczyć mamo” oraz wiersz Zbigniewa Herberta „Katyń” w wykonaniu wychowanka bursy Dawida Markun.

Po części artystycznej  w lapidarium na terenie bursy odbyło się uroczyste posadzenie Dębu Pamięci oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej dla uhonorowania kapitana Józefa Antoniaka. Uroczystości towarzyszyło przemówienie gości, poświęcenie tablicy, wspólna modlitwa i odśpiewanie hymnu państwowego oraz złożenie kwiatów przed tablicą przez delegację wychowanków. W spotkaniu uczestniczyli: dyrektor placówki, wychowawcy, wychowankowie, pracownicy obsługi oraz administracji. Honorowymi gośćmi uroczystości byli: Prezes Okręgu Zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych -  pan  Józef Nowicki i Wiceprezes pani Zofia Kawa, ks. Rafał Główczyński. Media reprezentowali: redaktor Gościa Niedzielnego - pan Łukasz Sianożęcki, info.elblag - pani Monika Siuciak i pan Ryszard Biel.

 Sponsorem tablicy pamiątkowej była Firma Gran MARMI Zakład Kamieniarski Zielke Stanisław